Poznań - najważniejsze informacje o mieście
W roku 2018 Poznań został uznany za metropolię globalną, czyli miasto o międzynarodowym zakresie oddziaływania w dziedzinie ekonomicznej, kulturalnej i politycznej. Wyposażone jest w międzynarodowy port lotniczy Poznań – Ławica oraz uznawane jest za węzeł drogowy i kolejowy. Postrzegane jest też za ośrodek handlu, przemysłu, turystyki i logistyki. Rzeka, która przepływa przez Poznań, czyli Warta, jest trzecią pod względem długości w kraju, ponad 808 km.
Miasto głównie znane jest ze słynnych koziołków stykających się rogami w środkowej wieżyczce ratusza miejskiego. Pomysł wywiódł się z ogólnie znanej legendy poznańskiej. Zwierzęta pojawiają się codziennie przy wybiciu na tarczy zegara południa. Stało się to ogromną atrakcją turystyczną, dzięki czemu miasto Poznań słynie z owych dwóch koziołków na ratuszu. Budynek znajduje się w centrum miasta, a pochodzi z czasów renesansu.
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych rzeczy w Poznaniu są rogale świętomarcińskie – wypieki, które mają nawet własne muzeum, w którym można dowiedzieć się pełnej historii ich powstania i świetności. Dla fanów piłki nożnej miasto kojarzy się głównie z trzecim największym w całej Polsce stadionem sportowym, który nosił nazwę INEA Stadion. Obecnie klub piłkarski, który go zajmuje to Lech Poznań. Więcej miejsc koniecznych do zobaczenia w mieście to między innymi: Zamek Królewski, którego właścicielem był Przemysł II, książę poznański w latach 1257- 1259; Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, czyli najstarsza polska katedra, powstałą w 968 roku oraz mury miejskie, pochodzące z okresu średniowiecza, które służyły do ochrony przed ingerencją zewnętrzną. Poznań to miasto pełne wielu ciekawych miejsc, pochodzących z różnych okresów i epok, przedstawiających ukrytą w nich historię naszego kraju.
Historia miasta jest bardzo złożona i interesująca. Pierwsze ślady ludzi sięgają okresu około 8900–8000 roku p.n.e. Dopiero w VIII wieku naszej ery pojawili się Polanie. Zaczątkiem Poznania stał się gród na Ostrowie Tumskim, który pod panowaniem Piastów stał się jednym z ośrodków stołecznych państwa. Prawdopodobnie tutaj odbył się chrzest Polski w 966 roku. Gall Anonim wielokrotnie wspominał o dziejach miasta w swoich kronikach. Za czasów pierwszych Piastów był on ważnym ośrodkiem politycznym i religijnym. W latach 1290–1296 był również stolicą Polski. Jako jedyne miasto zostało wspomniane w hymnie. Miasto posiada również swoich patronów, są nimi apostołowie Piotr i Paweł. Językowcy zgadzają się co do tego, że nazwa miasta wzięła się od staropolskiego imienia męskiego Poznan lub Poznamir.